Beş Adımda Tez Nasıl Yazılır?

Lisans ve lisans üstü akademik eğitimlerde tez aşaması öğrencilerin en fazla zorluk yaşadığı süreçlerden biridir. Birçok öğrenci, tezini tamamlayamadığı için mezun olamamaktadır.

Fakat doğru bir planlama yapılarak ve etkili birkaç yöntem takip edilerek tez yazım sürecinde başarı elde etmek mümkündür.

Şu beş temel adım izlenerek tezinizi hızlı ve kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

1. Hazırlık süreci

Bu aşamada, tez konusunun bütün yönleriyle belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, tez yazım sürecinde beraber çalışacağınız bir tez danışmanınız olmalıdır. Gerekirse profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Tez yazmak her ne kadar fiziksel bir aktivite gibi görünse de psikolojik olarak da zaman zaman yorucu ve stres veren bir süreçtir. Bu nedenle, kendinizi böyle bir sürece hazır hissetmeniz de önemlidir.

2. Tez kaynaklarının belirlenmesi

Teziniz bir araştırmadan da oluşsa, bir deney, analiz, test, anket, seyahat vb gibi aktiviteleri de içerse, mutlaka bir literatür araştırması yapmanız gerekecektir. Yararlanacağınız kaynakların mümkünse tamamını önceden belirlemeniz ve hazır hale getirmeniz önem taşımaktadır.

Günümüzde, internet bunun için en önemli kaynak olsa da, belirlediğiniz kitap, makale, dergi, haber vb gibi kaynakların hepsini detaylı okumanız ve teziniz için gerekli kısımları belirlemeniz gerekmektedir.

3. Tezin planlanması

Tezi yazmak için gerekli hazırlıkların son evresi ise tezin uygun bölümlere ayrılmasıdır. Tezin bir bakıma iskeletinin oluşturulduğu bu aşamada, tezin hangi bölümlerden oluşacağı, hangi sorulara cevap vereceği ve neyi savunacağı büyük ölçüde belirlenmiş olur.

İlk başvuru kaynağınız elbette ki enstitünüzün yayınladığı tez yazım kılavuzudur. Ancak, sadece bununla sınırlı kalmamalısınız. Tezinizi özgün hale getirecek her bir detay akademik başarınıza olumlu etkiler yapacaktır.

4. Yazım aşaması

Birçok öğrenci maalesef bu saydığımız hazırlıkları ve planlamaları yapmadan doğrudan yazım aşamasına geçtiği için kısa sürede  pes edebilmektedir.

Bu aşama, en zor kısım gibi görünse de aslında doğru bir program yapıldığında ve bu programın dışına çıkılmamaya özen gösterildiğinde, kısa sürede somut ilerlemeler olduğu görülecektir.

5. Tezin teslim edilmesi

Tez, yazım kılavuzuna uygun hale getirildikten sonra enstitünün öğrencilerden yapmasını istediği birkaç işlem bulunmaktadır. Tezle ilgili birtakım formların doldurulması, tez savunması ve tezin çoğaltılması gibi işlemler ile tez yazım işlemi tamamlanır.

Bu aşamada tavsiyemiz, tezinizi mümkün olduğunda, sömestr ve yaz tatili dönemlerine denk getirmeden sunmanız ve enstitüye teslim etmenizdir. Zira tatil dönemlerinde ünversitelerde idari işler biraz yavaş ilerlediği için gereksiz zaman kaybı yaşayabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Share this