Hızlı Bir Şekilde Tez Nasıl Yazılır?

Üniversite öğrencileri için tez hazırlama süreci en sıkıntılı zamanların başında gelmektedir. Göz korkutucu gözüken 100-150 sayfalık tez çalışmasına bir türlü başlanamaz ve genellikle son günlere bırakılır. Bu tür bir durumla karşılaşmamanız için sizlere hızlı bir şekilde tez nasıl yazılır? sorusunun cevabını vereceğiz…

Hızlı Bir Şekilde Tez Nasıl Yazılır? 5 Adımda!

1. Kendine Bir Takvim Belirle!

Hızlı ve iyi bir tez nasıl yazılır? sorusuna ilk cevabımız kendinize bir takvim belirlemenizdir. Yazma planı olarak nitelendirebileceğiniz bu takvim psikolojik olarak kendinizi zorlamış hissetmemenizi sağlayacaktır.

2. Her Gün En Az 1 Sayfada Olsa Yazmaya Çalış!

Hızlı ve verimli bir şekilde tez yazmayı başarmak için her gün mutlaka azda olsa yazmaya çalışın. Yazma eyleminde bir soğukluk hissetmemek için bu tavsiyemizi dikkate alın. Çok fazla çalışma motivasyonuna sahip olmadığınız günlerde dahi en az 1 sayfalık çalışma gerçekleştirmeniz tez yazım aşamasında hızlı bir yol kat etmenize olanak sağlayacaktır.

3. Ara Vermeyi İhmal Etme!

İyi bir tez nasıl yazılır? sorusundan ziyade kaliteli bir tez nasıl hazırlanır? sorusunun cevabını merak edenlere ara vermeyi ihmal etmemeleri yanıtını verebilirim. Sürekli olarak bilgisayar başında geçirmek, arkadaşlarla buluşmamak ve aile üyeleri ile sohbet etmemek gibi yanlış aksiyonlar içerisinde bulunmayın. Bu tür hatalar tez yazım aşamasındaki verimliliğinizi düşürecek ve uzun bir süre yazmanıza engel olacaktır.

4. Bir Yazım Tekniği Geliştir!

Kendine bir yazım tekniği geliştirmen gerektiğini unutmamalısın. Hızlı ve verimli yazma üzerine geliştireceğiniz bu taktik tez yazım aşamalarını hızlı bir şekilde aşmanıza olanak tanıyacaktır. Mesela 25 dakika da bir mola verebilir, bilgisayarınızın internet bağlantısını kapatabilir veya telefonunuzu ulaşamayacağınız bir noktaya bırakarak kendinize has bir çalışma tekniği geliştirebilirsiniz.

5. Eşref Saatini Tespit Et!

Her insanın verimli bir şekilde çalışabileceği saatler vardır. Kimi insan gündüz vakitlerinde iyi çalışabilirken kimi insanda gece geç saatlerde çok daha iyi bir çalışma gerçekleştirebilmektedir. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir saat dilimi belirleyerek bu saat dilimlerinde tez çalışmalarına başlamanız hızlı bir yol kat etmenize olanak sağlayacaktır.

Böylelikle Hızlı bir şekilde tez nasıl yazılır? sorusu ile alakalı olarak bilgilendirmelerde bulunduk. Sizlerin de hızlı bir şekilde tez nasıl hazırlanır? ve iyi bir tez nasıl hazırlanır? soruları ile alakalı olarak görüşlerini bekliyoruz…

 

Bir yorum bırak

Share this