Kaliteli Bir Tez Çalışması İçin Bu 5 Maddeye Dikkat Edin!

Özellikle üniversite eğitiminde son virajlardan bir tanesi olan tez yazma aşaması öğrencilerin en stresli olduğu zamanların başında gelmektedir.

Tez Hazırlayanlara 5 Adet Nokta Atışı Tavsiye!

O güne dek Tez nasıl hazırlanır? ve Tez nasıl yazılır? soruları ile alakalı olarak araştırma yapmamış öğrenciler mezun olabilmek için yoğun bir şekilde bu soruların cevaplarını aramaktadırlar…

1. Özgün ve Farklı Bir Bakış Açısına Sahip Olun!

Tez yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar ile ilgili olarak verebileceğimiz ilk önemli tavsiye tezin özgün ve farklı bir perspektif ile yazılmış olmasıdır. Tezin konusu daha önce birçok kez ele alınmış olsa dahi özgün ve farklı bir bakış açısı ile tez yazılır ise tez danışmanınızı etkileme oranınız o derece artacaktır.

2. Konunuza Hakim Olun!

Tez nasıl hazırlanır? diyen bir öğrencinin yapması gereken ikinci önemli şey tez konusuna iyi çalışmaktır. Her yönü ile tez konusuna hakim olunduğu satır aralarında hissettirilir ise alınacak olan puan aynı doğrultuda artış gösterecektir.

3. Tez Cümleleri Sağlam ve İlgi Çekici Olmalıdır!

Tez hazırlanırken zayıf ve sıradan cümleler kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz tezi karşı tarafın ilgi ve heyecan ile okuması için cümleleri titiz bir şekilde seçmelisiniz. Bu hususta zorlanıyorsanız ilgi çekici makalelerin nasıl bir üslup ile ele alındığını incelemenizi öneriyoruz.

4. Mutlaka Yazım Kılavuzu Kullanın!

Tez nasıl yazılır? sorusunu soran kişilere bir başka önemli tavsiyemizde yazım kılavuzu kullanmalarıdır. Tez çalışmaları genellikle uzun ve yorucu bir süreç olduğu için cümle tekrarlarından kaçınmak ve anlam bozukluğu yaratmamak için tezin yazımı esnasında mutlaka yazım kılavuzu yanınızda bulundurunuz.

5. Tezin Yeterli Kaynağa Sahip Olmasına Özen Gösteriniz!

Çok fazla tekrara düşmemek koşulu ile tezde dayandırmış olduğunuz görüşleri desteklemek amacı ile kaynak göstermeye özen göstermelisiniz. Yeteri derecede kaynak belirtilen tez çalışmalarının inandırıcılığı ve çalışmanın gerçekten faydalı olduğuna dair görüşlerin artması sağlanabilir.

Böylelikle tez nasıl hazırlanır ve tez nasıl yazılır? soruları ile alakalı olarak araştırma yapan öğrencilerin tez çalışmalarından yüksek notlar alabilmeleri amacı ile 5 nokta atışı tavsiye aktardık. Burada yer alan tez yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar eksiksiz uygulanır ise beklenilen sonuçların alınabilmesinin daha da kolaylaşacağı unutulmamalıdır…

Bir yorum bırak

Share this